skuteczne zarządzanie firmą to zarządzanie finansami.

Księgowanie nietypowych faktur

6 lipca 2015

Niemalże każdy księgowy w swoim życiu zawodowym może od czasu do czasu spotkać się z problemem księgowania nietypowych faktur. Niekiedy samo tylko rozwiązywanie tego samego problemu w kółko może być dość uciążliwe, przez co warto dowiedzieć się, jak można pozbyć się tego raz na dobre. Mianem faktury określamy dokument handlowy który może stanowić formalne potwierdzenie dokonanej transakcji pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Obowiązujące w Polsce prawo bardzo jasno określa, jakie dokładnie rzeczy dotyczące takiej transakcji muszą znaleźć się w każdej fakturze, aby zachowała ona swoją ważność. Istnieje wiele różnych rodzajów faktur powszechnie stosowanych w polskiej gospodarce. Do najpopularniejszych z nich należy faktura VAT, którą może wystawiać każdy płatnik podatku od tawarów i usług. Innym często spotykanym rodzajem tego dokumentu jest faktura proforma, będąca swego rodzaju obietnicą dostawy towaru lub też wykonania konkretnej usługi dla odbiorcy. Często spotyka się również fakturę elektroniczną – obecnie cieszy się ona dużą popularnością, bowiem można ją szybko dostarczyć drugiej stronie transakcji nawet pomimo wielkich odległości. Jeszcze innym rodzajem tego dokumentu jest faktur VAT marża, którą wystawia się w przypadku, gdy marża w danej transakcji musi być opodatkowana. W niektórych przypadkach na uwagę zasługuje również faktura wewnętrzna; pozostaje ona jedynie w obiegu w ramach danego przedsiębiorstwa i nie jest wystawiana dla kontrahentów z zewnątrz. Wystawia się ją głównie w celach księgowych. Przez zaksięgowanie faktury rozumiemy zapisanie takiego dokumentu w księdze przychodów oraz rozchodów danej firmy. Należy zwracać tutaj uwagę na datę księgowania, bowiem decyduje ona o sposobie rozliczania się z podatków w danym roku. Faktury za dany miesiąc należy księgować w księdze przychodów i rozchodów najpóźniej do dnia 20 kolejnego miesiąca; muszą one być uporządkowane chronologicznie.

W wielu przypadkach każdego miesiąca powtarzają się identyczne faktury, przez co ich księgowanie nie sprawia większych problemów. Niemniej jednak czasami okazuje się, że w firmie pojawia się mniej typowa faktura, do której trzeba podejść ze znacznie wyższą już uwagą. Z tego też powodu w takich kwestiach zawsze warto korzystać z nowoczesnych technologii, dzięki którym księgowanie stanie się dla nas znacznie mniej kosztowne i czasochłonne.

Włodzimierz Lechowicz